Blog > Komentarze do wpisu

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?
Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

 

 

 

 

Kiedyś kiedyś, parę lat temu robiłam jajecznicę, wbijałam jajka jedno po drugim na patelnię i gdy tak wybiłam pół tuzina, jedno z ostatnich trafiło mi się śmierdzące...

po tym traumatycznym przeżyciu wiedzę na temat rozpoznawania świeżości jajek traktuje jako cenną i chciałam się nią z Wami podzielić!

 

 

Jak sprawdzić świeżość jajka:

 

  1. Biorąc jajko do reki i potrząsając nim – jeśli usłyszymy chlupotanie – jajko nie jest świeże! Jeśli nic nie usłyszymy – świeże.

  2. Jeśli chcemy sprawdzić świeżość jajek bez rozbijania ich – wkładamy je delikatnie, pojedynczo do miski wypełnionej wodą – jeśli opadnie na dno – świeże! Jeśli uniesie się do góry i będzie pływać na powierzchni lub tuż pod nią – nie jest świeże!

  3. Pamiętajcie by każde jajko wybić na mały talerzyk, ocenić jajko a dopiero potem dodać do miski/na patelnię. Jeśli białko jest zwarte, klarowne –jajko świeże. Jeśli białko jest mętne i rozlane – nie jest świeże!

 

Znacie inne sposoby na ocenę świeżości jajka? Chętnie je poznam!

 

 

 

 

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

 

środa, 28 stycznia 2015, dorotasmakuje
Komentarze
2015/01/28 17:47:59
Mnie niestety spotkało kiedyś to samo. Wbiłam do jajecznicy pięć jajek, a szóste okazało się śmierdzące i cała jajecznica wraz z grzybkami poszła do kosza. Od tego czasu każde jajko wybijam właśnie na talerzyk, potem wlewam do jednej dużej miski i wszystkie razem do jajcznicy.
-
2015/01/28 18:01:14
Agnieszka, Dom na obcasach - łączę się w bólu - sprzątanie smierdzącej kuchni było okropne...
-
2015/01/28 19:31:50
Jajko wybite na talerzyk ma jakby trzy piętra: najwyższe-żółtko i dwa niższe utworzone z białka. No, ale to już raczej taka ciekawostka. Najłatwiej przekonać się chyba po "zapachu". Też zaliczyłam taką przyjemność. :-)
-
2015/01/28 21:21:59
ulachmiel - dzięki za swoje 3 grosze :)
-
2015/01/29 11:03:53
Mi zdarzyło się kiedyś "posadzić jajo", które po wybiciu było ok ... a po spróbowaniu pędem do toalety - miało smak stęchlizny .... na szczęście nie nabawiłam się obrzydzenia do jaj, ale już wiem, od kogo nigdy nie kupię jaj:)
-
2015/01/29 14:24:59
Jola ja do jajek podchodzę jak do jeza teraz ;)


Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów

Akcja: Nie kradnij zdjęć!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...